micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had

micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?

2 months ago

Solution 1

Guest Guest #5492557
2 months ago
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook

Solution 2

Guest Guest #5492558
2 months ago
Each book cost $3
22-1= 21 
21/7=3
3x7=21
 

📚 Related Questions

Question
Fill in the blanks with two consecutive integers to complete the following inequality ? < √56 < ?
Solution 1

Answer:

7 <\sqrt{56< 8

Step-by-step explanation:

7×7=\sqrt{49

 \sqrt{56

8×8= \sqrt{64

Question
-1/2(7z+4)+1/5(5z-15)
Solution 1
-1/2(7z + 4) + 1/5(5z - 15) =
-7/2z - 2 + z - 3 =
-7/2z + 2/2z - 5 =
-5/2z - 5
Question
A music store buys instruments and then sells them for 30% more than they paid. If the price tag on a trumpet says 104, how much did the store pay for it?
Solution 1

The store has to pay $135.2 for the instrument.

What is Percentage?

To determine the quantity or percentage of something in terms of 100, use the percentage formula. Per cent simply means one in a hundred. Using the percentage formula, a number between 0 and 1 can be expressed. A number that is expressed as a fraction of 100 is what it is. It is mostly used to compare and determine ratios and is represented by the symbol %.

Given:

A music store buys instruments and then sells them for 30% more than they paid.

Price Tag= 104

So, the price of instruments after 30% more

= 104+ 104 x 30%

= 104 + 104 x 0.3

= 104 + 31.2

= 135.2

Hence, the store has to pay $135.2 for the instrument.

Learn more about Percentage here:

brainly.com/question/29306119

#SPJ2

Solution 2
The store pays 135 dollars of the instruments
Question
What is the initial value of the equation y-3=-7x ?
Solution 1

The value is 21 Because three represents those to variables which both equal to 21.

Solution 2
The value should be 21
Question
How much greater is 300 than 3
Solution 1
300/3 = 100
so 300 is 100 times greater then 3
Solution 2
300-3=297. Hope this helps!
Question
Pls answer the question and show how or why
Solution 1

Answer:

there is no question my dude

Step-by-step explanation:

Solution 2

What question sweetie?

Question
One baseball team played 50 games throughout their entire season. If this baseball team won 30 of those games, then what percentage of their games did they win?
Solution 1
60% of their games they won.
Solution 2

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

You can solve these kind of problems by setting up a proportion. It should look like this:

\frac{part}{whole}=\frac{percentage}{100}

Say that I had the question "Jordan took 40 minutes to do his homework. He did his math homework in 10 minutes. What percent of the 40 minutes did he use to do his math homework?"

In this scenario, we are looking for the percentage. We know that the whole is 40 minutes, because that is the total amount of time taken, and we know that the part is 10, because it is a portion of the total time. We can plug these numbers into our equation, and replace the percentage with the variable p. The 100 will always stay the same.

Here is our new equation:

\frac{10}{40} = \frac{p}{100}

Now, we can cross-multiply to find p. Multiply the top left with the bottom right, and the bottom left with the top right, like so:

10(100) = 40(p)

1,000 = 40p

Now, to solve for p, we must divide both sides by 40. This gets us:

25 = p

Jordan used 25% of the time to do his math homework.

Hope this helps!

Question
There are 132 projects in the science fair if 8 can fit in a row how many full rows of project can be made and how many projects in the row that its not full
Solution 1
132 divided 8
16 full rows and 4 in row that is not full
Solution 2
132/8 = 16 1/2
so u have 16 full rows.....and a row that is not full that contains 4 projects
Question
Daniela wants to bake a small peach cobbler. The recipe that she found in a magazine states that 1/2 cup of unsalted butter, 1 cup of all-purpose flour, 2 cups of sugar, 1 cup of milk and 4 cups of peach slices will yield 10 servings. lf Daniela wants to bake a small peach cobbler to feed 5 people, then how much unsalted butter will she use?
Solution 1

Answer:

1/4 i think

Step-by-step explanation:

Question
Find 61+40. Draw jumps
Solution 1
101 jumps I added the # and I got 101 and I seen that it was right