Answer
(0,-2)
Step-by-Step Explanation
y-intercepts always have an x-value of 0, so the first coordinate is 0. The second thing to look at is the b value, which is -2 here. Thus, it is (0,-2).
Answer:
there are 39.3701 inches in a meter if it is asking how many inches are in blank meters do the number of meters times the number i mentioned earlier
hoped this helped, have a nice day
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
To find interest, multiply the principal (4000) by the rate (7%) and time in years (5).
I = Prt
I = (4000 * 5) * 7/100
I = 20000/1 * 7/100
Use cross cancellation (100 and 20000 have a GCF of 100)
I = 200/1 * 7/1
I = 200 * 7
I = $1,400
Kyle gets $1,400 in interest in this scenario.
Answer:
17
Step-by-step explanation:
If in a 7 sided polygon 4 diagonals can be drawn then as you increase the number of sides you increase the number of diagonals
8 sides
5 diagonals and so on
Answer:
4 12
3 18
5 20
7 42
5 15
Step-by-step explanation:
all of the above form a proportion
Answer:
x=-9
Step-by-step explanation:
its just that simple
Answer:
Hello there
Step-by-step explanation:
Area of figure
= Area of Square + Area of Semicircle
= (12)² + 0.5π(6)²
= 144 + 18π
= 18(8 + π).
Step-by-step explanation:
Area of figure
= Area of Square + Area of Semicircle
= (12)² + 0.5π(6)²
= 144 + 18π
= 18(8 + π).
Note:
Radius of Semicircle = 12/2 = 6.
Answer:
Step-by-step explanation:
A geometric mean is just , where n is the number of terms.
i.e. Geometric mean of 5, 6, 7: there are three values, so the mean is
Answer:
12.05%
Step-by-step explanation:
:D
Answer:
20.50
Step-by-step explanation:
The rate of mowing in hours per lawn is 4 Lawn in one hour.
The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Scarlett mowed 12 lawns in 3 hours.
So, Scarlett mowed in 1 hour
= 12/3
= (3 x 4)/ 3
= 4 lawns
Hence, Scarlett mowed 4 lawns in 1 hours.
Learn more about unitary Method here:
#SPJ6
Answer:
I know this is late but this is the correct answer!
Step-by-step explanation:
72
Because we have to find out what times 3 equals 12 and you shouldve got 4 so you multiply 4 by 18 to get 72
HOPE THIS HELPS :)
Answer:
f(-5) = 15
General Formulas and Concepts:
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
Algebra I
Step-by-step explanation:
Step 1: Define
f(x) = 5x + 40
x = -5
Step 2: Evaluate