You want to know how many miles Harriet went. Which situation about her

You want to know how many miles Harriet went. Which situation about her exercise best represents the inequality 15x + 7 > 52? A. Harriet exercised more than 52 minutes. She stretched to warm up, ran, and stretched to cool down. She spent 15 minutes stretching and 7 minutes running each mile. B. Harriet exercised for at least 52 minutes. She stretched to warm up, walked, and stretched to cool down. She spent 7 minutes stretching and 15 minutes walking each mile. C. Harriet exercised for at least 52 minutes. She stretched to warm up, ran, and stretched to cool down. She spent 15 minutes stretching and 7 minutes running each mile. D. Harriet exercised more than 52 minutes. She stretched to warm up, walked, and stretched to cool down. She spent 7 minutes stretching and 15 minutes walking each mile.

2 months ago

Solution 1

Guest Guest #6876998
2 months ago
The answer is B

15 minutes per mile or 15x because of the unspecified amount of miles
7 minutes total so +7 
and at least 52 minutes total so...
15x + 7 > 52

📚 Related Questions

Question
1. Lucy has a jewelry business. To make a certain necklace, she spends $3.38 on materials and $5.57 on labor. She then sells the necklace for $15.99. Lucy’s profit on the necklace is equal to the sale price minus the cost of materials and labor. (a) How much profit does Lucy earn when she sells a necklace? What fraction of the sale price of the necklace is profit? Record your answer as a fraction using whole numbers. (b) What decimal of every dollar of the sale price of the necklace is profit? Show your work. Round your answer to the nearest hundredth. (c) Lucy collected $223.86 selling necklaces at a craft fair. How many necklaces did Lucy sell? How much profit did she earn? Show your work.
Solution 1
A) Lucy earns 7.04 
B)3.38+5.57=8.95 to-> to the nearest hundred $9
C) Lucy sold 15 collars at the fair.
I hope this helps, not sure about my answer on letter B.
Question
What is the equation for this word problem: When a tow truck is called, the cost of the service is $10 plus $1 per mile that the car must be towed.
Solution 1
The equation is 10 + 1x =y
Solution 2
10+(1*x)=
The X represents the number of miles the car must be towed
Question
A ratio compares two values using which operation? addition subtraction multiplication division
Solution 1

Answer:

A ratio compares two values using division operation

Step-by-step explanation:

we know that

A ratio is a quantitative relation between two numbers

Let

x------> the first number

y------> the second number

The ratio between x and y is equal to

Ratio=\frac{x}{y}

therefore

A ratio compares two values using division operation

Solution 2
A ratio is a fraction which is technically a division problem.

Question
happy paws charges $19.00 plus $1.50 per hour to keep a dog during the day.Woof Watchers charges $15.00 plus 2.75 per hour.Write and solve an equation to find for how many hours the total cost of the service is equal
Solution 1
1.50 * X + 19 =  2.75 * X + 15

just put a random number for X and you should be good to go

Question
3 1/3 - 1 2/3 = I need help quick answer for brainliest and 13 points
Solution 1
1 and 2/3 ...............
Solution 2
The answer is different forms:
Improper fraction: 19/ 3

Decimal: 6.33333333333

Mixed fraction: 6 1/3
Question
A delivery truck has 40,000 miles on its odometer and travels an average of 22,000 miles per year. Which function best models the linear relationship? y = 22,000x − 40,000 y = –22,000x + 40,000 y = 22,000x + 40,000 y = 40,000x − 22,000
Solution 1

The function that best models the linear relationship will be y = 22,000x + 40,000.

Let the number of years be represented by x.

From the information given, the delivery truck has 40,000 miles on its odometer and travels an average of 22,000 miles per year, this will then be;

y = 40000 + (22000 × x)

y = 40000 + 22000x

Therefore, the function that best models the linear relationship will be y = 22,000x + 40,000.

Read related link on:

brainly.com/question/2581304

Solution 2
Well, y-intercept is what we start with(40000) and the slope is the rate of increase/decrease(22000).
Question
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19 per 12fl oz price of 1 fl oz
Solution 1

Unit rate is used in mathematics to compare one quantity with another quantity.

The unit rate to the nearest hundredth is $0.010

From the question, we know that 12 fl oz is $1.19. To find the unit rate,

12 fl oz = $1.19

1 fl oz = ?

Cross Multiply

1 fl oz x $1.19 / 12 fl oz

= $0.099166

To the nearest hundredth, the unit rate is $0.010

Therefore, the unit rate to the nearest hundredth is $0.010

To learn more, visit the link below:

brainly.com/question/2271562

Solution 2
I believe the price of 1 fl oz. would be 0.09916667.

Question
In a box of pens, there are three times as many red pens as green pens and two times as many green pens as blue pens. For the pens in the box, write down the ratio of the number of red pens to the number of green pens to the number of blue pens.
Solution 1

The ratio of the numbers of red, green and blue pens is 3:1:2

What is ratio?

A ratio is an ordered pair of numbers a and b, written a / b where b does not equal 0.

Given that, In a box of pens, there are three times as many red pens as green pens and two times as many green pens as blue pens.

Let the number of green pens be x,

Then the number of red pens = 3x

Number of blue pens = 2x

Ratio = 3x:x:2x

= 3:1:2

Hence, the ratio of the numbers of red, green and blue pens is 3:1:2

For more references on ratios, click;

brainly.com/question/13419413

#SPJ1

Solution 2
R==red pens
g=green
b=blue

r=3g
g=2b

red:green=3:1
green:blue=2:1

3:1, times 2
6:2
red:green=6:2
green:blue=2:1
red:green:blue=6:2:1
Question
The mean age of 10 people in a room was 16. When Toby walked into the room, the mean age went up to 18. What is Toby's age?
Solution 1
24?  I dunno. but I will just assume it is.
Question
Given the slope and y-intercept can you write an equation for the line?
Solution 1
Y=mx+b
m=slope
b=yintercept

example
if slope=3
yintercept is 2 then
y=3x+2
simple as that
Solution 2
Yes, because the equation to find the proportional relationship is y=kx. Y- origin
K- constant rate of proportionality